اهمیّت وحدت در کلام امیر المؤمنین علی (ع) (به مناسبت هفته وحدت)

حضرت علی(علیه‌السلام) به همراهی با جماعت و کناره‏گیری از جدایی فرمان داده و چنین فرمود: «ألزموا الجماعة و اجتنبوا الفرقة» [[3]]؛ نیز می‏فرماید: «وإیّاک و الفرقة! فإنّ الشاذّ من الناس للشیطان کما أنّ الشاذّ من الغنم للذئب»[[4]]؛ از جدایی دوری کن، زیرا نادر از میان مردم، از آنِ شیطان است، همان‏طوری که گوسفند وامانده از رمه طعمه گرگ است.

وحدت، آن قدر مهم است که حضرت علی(علیه‌السلام) با وجود مصایب سنگین، به شدت، حافظ اتحاد جامعه اسلامی بود. آن حضرت در نامه‏ای به ابوموسی اشعری چنین مرقوم فرمود: «ولیس رجل فاعلم أحرص علی جماعة أُمّة محمدصلی الله علیه و آله و سلم و أُلفتها منّی أبتغی بذلک حسن الثّواب وکَرَم المآب»[[5]]؛ بدان، هیچ‏کس نیست که نسبت به وحدت و اتحاد امّت محمدصلی الله علیه و آله و سلم از من حریص‏تر و اُنسش به آن از من بیشتر باشد. من در این کار، پاداش نیک و سرانجام شایسته را از خدا می‏طلبم.

صبر آن حضرت(علیه‌السلام) نیز برای حفظ وحدت بود؛ صبری که درباره‏اش فرمود: فرأیت أنّ الصّبر علی هاتا أحجی فصبرتُ وفی العین قذَی وفی الحلق شجاً[[6]]؛ عاقبت دیدم که بردباری و صبر به عقل و خرد نزدیک‏تر است و شکیبایی ورزیدم؛ ولی به کسی می‏ماندم که خاشاک چشمش را پر کرده و توان دیدن را از او ربوده است و استخوان راه گلویش را گرفته و قدرت فریاد را از او سلب کرده است.

آن حضرت(علیه‌السلام) درباره دلیل سکوت خود فرمود: « وأیم الله! لولا مخافة الفرقة بین المسلمین و أن یعود الکفر و یبور الدین لکنّا علی غیر ما کنّا لهم علیه»[[7]]؛ به خدا سوگند! اگر بیم وقوع تفرقه میان مسلمانان و بازگشت کفر و تباهی دین نبود، رفتار ما با آنان به گونه‏ای دیگر بود.

حضرت علی(علیه‌السلام) پس از انتخاب عثمان برای خلافت مسلمانان چنین فرمود: «لقد علمتم أنّی أحقّ الناس بها من غیری و واللهِ لاُسلِّمنّ ما سلمت أُمور المسلمین ولم یکن فیها جور إلاّعلیَّ خاصّةً»[[8]]؛ شما می‏دانید که من از همه برای خلافت شایسته‏ترم. به خدا سوگند! تا وقتی که کار مسلمانان رو به راه باشد و تنها بر من جفا شده باشد، مخالفتی نخواهم کرد.

این سخنان نشان می‏دهد که وحدت از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است و حضرت علی(علیه‌السلام) از هیچ کوششی برای ایجاد و حفظ وحدت دریغ نورزید.

وحدت، مایه بقای جامعه و رسیدن به آرمان‏های ملی و برداشتن موانع پیشرفت است، از این‏رو برای ایجاد و حفظ آن باید تلاش فراوان کرد.

مظاهر وحدت در احکام اسلامی فراوان است؛ از جمله می‏توان به اقامه نماز جماعت، نماز جمعه، نماز عیدین، مراسم حج، جهاد و... اشاره کرد. این احکام، حاکی از اهمیت وحدت و یکپارچگی امت اسلامی است، از این‏رو باید نسبت به اجرای آن‏ها عنایت ویژه داشت.

منبع: جوادی آملی؛ روابط بین الملل ص62


[1] . نهج‏البلاغه، خطبه 192، بند 103 ـ 105.

[2] . سوره آل‏عمران، آیه 164.

[3] . شرح غرر الحکم و درر الکلم، ج2، ص 240.

[4] . نهج البلاغه، خطبه 127، بند 8.

[5] . همان، نامه 78، بند 3.

[6] . همان، خطبه 3، بند 3 ـ 4.

[7] . ر.ک: الامالی، مفید، ص170؛ بحار الانوار، ج 32، ص 61.

[8] . نهج البلاغه، خطبه 74.

/ 2 نظر / 28 بازدید
saba

سلام دوست عزیز یک سایت درست کردم در زمینه ی جدیدترین قالب های وبلاگ به نام folder98.com ممنون میشم بهم سر بزنی [گل][لبخند]

محمدرضا شیخی

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم با بحث های انتظار موعود،عصمت اهل بیت (ع)،ولایت فقیه،حجاب،مقاومت،اجتماعی،فرهنگی،قرآنی،وهابیت،بازیگران سینما،دانود آهنگ و مداحی و ادعیه منتظر شما هستیم.نظر یادتون نره آغاز یک همکاری مفید